Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.

Wydarzenie to ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym – ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

 

Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 29%, wśród kobiet 20%.

 

 

TYTOŃ A ORGANIZM CZŁOWIEKA

 

 • Nikotyna to płynna substancja występująca w stanie naturalnym w roślinie zwanej tytoniem.

 

 • Kiedy człowiek pali, wdycha nikotynę zawartą w dymie. Dym przedostaje się przez ścianki komórek układu oddechowego i szybko dociera do krwi.

 

 • Kiedy człowiek pali papierosa nikotyna zawarta w tytoniu powoduje przyspieszony rytm serca. Serce musi szybciej pracować i potrzebuje więcej tlenu. Jednak tlenek węgla wytwarzany przez dym papierosowy w płucach zmniejsza ilość tlenu doprowadzanego do serca i krwi. W momencie kiedy organizm potrzebuje więcej tlenu, otrzymuje go mniej. Jednocześnie, przejściowo podnosi ciśnienie krwi, ponieważ powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie akcji serca.

 

 • Ludzie, którzy wypalają paczkę papierosów dziennie, są dwa razy bardziej narażeni na zawał mięśnia sercowego, niż ci, którzy nie palą. Im wcześniej zaczynamy palić, tym bardziej narażeni jesteśmy na zawał serca.

 

 • Nie ma nieszkodliwych papierosów. Papierosy o niskiej zawartości nikotyny i substancji smołowatych są również niebezpieczne i zwiększają ryzyko zachorowań na zawał.

 

 • Papierosy zawierają lepką substancję zwaną smołą. Jest ona podobna do smoły używanej do budowy dróg. Smoła zawarta w papierosach przylega do płuc. Powoduje ona plamy na zębach i palcach. Nawet jeśli papieros ma filtr, nie pochłania on w pełni smoły i dostaje się ona do płuc. Papierosy z filtrem nie chronią przed zawałem serca. Często ludzie palący papierosy z filtrem zaciągają się mocniej, aby wypełnić płuca dymem i smołą.

 

 • Dym papierosowy zawiera 4000 substancji chemicznych. Wiele z nich to substancje trujące. Ponad 40 z nich wywołuje raka.

 

 • Jeśli palisz, dziesięciokrotnie zwiększasz niebezpieczeństwo zachorowania na raka płuc.

 

 • Palenie papierosów jest ściśle związane z rozedmą płuc i przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Palacze często uskarżają się na kaszel – w ten sposób organizm stara się usunąć dym i trujące substancje chemiczne.

 

 • Dym papierosowy jest szkodliwy dla wszystkich, którzy go wdychają, tak więc jest również szkodliwy dla tych, którzy nie palą, ale przebywają w tym samym pomieszczeniu z palącymi.

 

 • Osoba wypalająca jedną paczkę papierosów dziennie, po roku wprowadza do swoich płuc w postaci osadu 1 litr substancji smołowatych.

 

 • Każdy wypalony papieros skraca życie o 8 minut.